Bilinçli Sedasyon

Bilinçli Sedasyon

Dental fobi, son derece yaygındır. İnsanların büyük bir oranında dental fobi bulunduğunu söylemek mümkündür. Diş estetiği ve sağlığı uygulamalarının önemi sebebiyle dental fobiyi yenmeye yönelik adımlar atılmıştır. Bu adımların başında ise bilinçli sedasyon uygulamasının geldiğini söylemek mümkündür.

Sedasyon, dental fobisi bulunan kişilere diş tedavisi uygulanması esnasında hastanın yarı uyur bir hale gelmesini sağlayan uygulamalar bütünüdür. Bu uygulamalar sayesinde hastanın ağrı, endişe ve korku gibi duygularının ortadan kaldırıldığını söylemek mümkündür.

Bilinçli Sedasyon Nedir?

Hafif bir sedasyon türü olan bilinçli sedasyonda, hastanın hava yolları açıktır. Bununla birlikte, hastanın sorulan sorulara cevap verebilmesi de mümkündür. Ancak son derece hafif olan bu anestezi uygulamasını bir uzman tarafından yapılmasında her zaman için fayda vardır.

Derin uyku hali olarak da adlandırılması mümkün olan sedasyon, esasen bilincin bastırılması sonucunda oluşmaktadır. Bu uygulamada hastanın oksijen oranının ve tansiyonunun sürekli ölçülmesi gerekmektedir. Bu, olası komplikasyonların önlenmesi ve fark edilmesi açısından oldukça önemlidir.

Bilinçli Sedasyon Avantajları Nelerdir?

Bilinçli sedasyon, hem hasta hem de hekim açısından son derece avantajlı olan uygulamalar bütünüdür. Söz konusu avantajlara yönelik detayların ise aşağıda verildiği şekilde örneklendirilmesi mümkündür.

  • Ağız içerisinde çalışma yapılıyor olması, özellikle bulantı refleksinin ortaya çıkmasına sebep olur. Diş hekimi korkusu bulunan bireylerde bu refleksin görünme oranının daha yüksek olduğu bilinir. Bu durum ise, hekimin rahat bir çalışma alanı elde etmesinin önüne geçer. Oysa bilinçli sedasyon sayesinde söz konusu durumların tamamı ortadan kalkar.
  • Ağrı eşiğini yükselten bu uygulama, hastanın ağrı hissetmesini önler. Bu sayede olası korku hissi giderilmiş olur.
  • Özellikle çocuklarda, dental fobi temelli psikolojik travmaların oranının yüksek olduğu bilinir. İleriye yönelik bir travma oluşmasının önüne geçmek açısından ise bilinçli sedasyon büyük önem arz eder.
  • Hasta açısından çok daha rahat ve güvenli bir ortam yaratır. Zaten acı eşiğinin yükselmesi sayesinde rahatlayan hasta, bir de güvenli bir ortamda hissediyor olması sebebiyle son derece konforlu bir uygulama geçirmiş olur.

Bütün bunların sonucunda hasta, daha sağlıklı, estetik ve doğal bir diş ve ağız yapısına kavuşmuş olur.

uzmanlar-dis-klinigi-whatsapp-iletisim Sizi Arayalım