Dijital Diş Hekimliği

Dijital Diş Hekimliği

Tıbbi teknoloji çalışmaları kapsamında diş hekimliği alanına yönelik özel görüntüleme, uygulama ve planlama sistemleri geliştirilmiştir. Dijital diş hekimliği; tüm tetkik, teşhis, tedavi ve takip süreçlerinde tıbbi teknoloji ürünlerinin ağırlıklı olarak kullanıldığı bir konsepttir. Bu konsept kapsamında yıllardır vazgeçilmez bir görüntüleme aracı olarak kullanılan panoramik röntgen cihazı rutin görüntüleme cihazları arasında yer almaktadır.

Diş hastalıklarının tedavisi, diş bakım süreçleri ve takibi için nitelikli hizmet kapsamında pek çok teknik ve yöntem kullanılmaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile bu hizmetlerin daha hızlı, güvenilir ve kapsamlı hale gelmesi sağlanmıştır. Tıbbi teknolojiler ile geliştirilen özel cihazlar ve materyallerin tüm teşhis ve tedavi süreçlerinden kullanılması dijital diş hekimliği kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu kavram her geçen gün genişleyen bir yapıda ve nitelikli tedavi süreçlerini destekleyen bir konumdadır.

Dijital Diş Hekimliğinde Kullanılan Cihazlar

Panoromik görüntüleme yalnızca ağız ve diş hastalıklarının teşhis ve tedavi süreçleri için değil, çene hastalıkları ve bozukluklarının tedavi uygulamalarında da elverişli kullanımı olan bir görüntüleme tekniğidir. Çene kemiğindeki kist-tümörlerin görüntülenmesinde, kemik kayıplarının kapsam belirleme işlemlerinde veya gözle görülmesi mümkün olmayan çürüklerin teşhisinde sıklıkla kullanılan panoramik görüntüleme diş hekimliği uzmanlık alanlarının neredeyse tümünde yaygın olarak kullanılır.

Radyografi işlemleri ağız ve diş sağlığı uygulamalarının tüm aşamalarında yaygın olarak kullanılır. Özellikle fiziki muayene bulgularının yetersiz kaldığı bozukluk ve hastalıklarda görüntüleme yöntemlerinin dijital diş hekimliği konseptine katkısı son derece önemlidir. Nitelikli görüntüleme yöntemleriyle gerekli ölçümlerin de yapılabildiği radyografi cihazları sayesinde teşhis ve tetkik süreçleri kısalmaktadır. Bu durum tedaviye başlama süresini de olumlu etkilemektedir.

Dijital Diş Hekimliği ve Faydaları

Ana işlevi hastalık süreçlerinin verimli şekilde tasarlanan tedavilerle sonlandırılması olan bu alan için dijital gelişimlerin rolü oldukça önemlidir. Geliştirilen görüntüleme yöntemleri sayesinde tedavi ve takip süreçlerinin verimli şekilde yürütülmesi sağlanır. Panoramik röntgen başta olmak üzere diş hekimliği alanında kullanılan sistemlerin faydalarından bazıları şunlardır:

  • Tüm çene yapısı özel çekim moduyla görüntülenebilir
  • Tüm diş yapısı ve gömülü dişler ölçüm yapılarak görüntülenebilir
  • Birçok hastalığın erken tanı alması adına özel mod çekim özellikleri bulunur
  • Fiziki muayenede teşhisi mümkün olmayan (tümör, kist vb.) bulgular tespit edilir
  • Özel DR sistemiyle istenilen oranda büyütme ve küçültme işlemleri yapılabilir

Dijital diş hekimliğinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan panoramik görüntüleme sistemlerinin pozitif yönlerinden biri de radyasyon oranıdır. Diğer tıbbi görüntüleme teknik ve cihazlarına oranla panoramik görüntüleme cihazları oldukça az miktarda radyasyon yayar ve sağlıklı kullanım sağlar. Hem işlevsel açıdan hem de katkı bakımından oldukça verimli hizmet sunan görüntüleme cihazları tıbbi teknolojinin ve dijital diş hekimliği uygulamalarının önde gelen temsillerinden biridir.

Dijital Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı Uygulamaları

Diş hekimliği uzmanlıkları hastalıkların tedavisinde olduğu gibi estetik uygulamalar kapsamında da nitelikli hizmet alınabilen alanlardır. Son yıllarda bu alanda yapılan nitelikli çalışmalar arasında ‘’Gülüş Tasarımı’’ ön plana çıkmaktadır. Estetik diş hekimliği alanında önemli hizmetler arasında yer alan gülüş tasarımı nitelikli görüntüleme cihazları ve uzman diş hekimi uygulamalarıyla gerçekleştirilen özel bir konsepttir.

Dijital diş hekimliği kapsamında gülüş tasarımı uygulamaları daha başlamadan evvel tedavinin son aşamasında elde edilecek görüntünün sunulması mümkündür. Böylece hastaların talep ettiği doğrultuda ilerlemelerin kaydedilmesi ve elde edilecek görüntüye yönelik fikir edinmeleri sağlanır.

Hastalara sunulan üç boyutlu görüntülerle estetik uygulamaların adım adım evirilişi ve nihayetinde elde edilecek gülüş tasarımının animasyonu özel cihazlar aracılığıyla mümkün hale gelmiştir. Hastanın sürece yönelik tüm beklentileri, ihtiyaçları hekim tarafından bu uygulamalarda yapılacak değişikliklerle tasarlanır. Bu tasarımı mümkün kılan özel cihazlar ve programlar sayesinde; uygulama sürecinin sonunda hastalar bekledikleri, hekimler istedikleri sonuçları elde etmektedir.

uzmanlar-dis-klinigi-whatsapp-iletisim Sizi Arayalım