Gebelik ve Dişhekimliği

Gebelik ve Dişhekimliği

Hamilelik dönemi, zor ve dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Bu dönem içerisinde anne adayının  vücudu pek çok açıdan olumsuz anlamda etkilenmektedir. Bu dönem içerisinde annenin ağız ve diş sağlığı da bazı değişikliklere uğramaktadır. Anne adayının progesteron ve östrojen hormon düzeyindeki yaşanan artışlar diş ve diş etlerinin de olumsuz anlamda etkilenmesine yol açmaktadır. Hormonlarda meydana gelen bu değişimler, anne adayının diş etlerinde kanamalara ve iltihaplanmalara yol açmaktadır. 

Bu anlamda diş bakımına ve temizliğine hamilelik döneminde ekstra önem verilmesi gerekir.  Bebek alması gereken kalsiyum miktarını annenin kemiklerinden karşılamaktadır. Gebelik boyunca annenin dişlerinin kalsiyum kaybettiği algısı tamamen yanlıştır. Fakat dişte oluşan çürükler, diş eti hastalıkları ve sağlıksız dişler anne adayını erken doğum sürecine sokabilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması açısından anne adayları, beslenmesine dikkat etmeli ve sürekli hekim kontrolünden geçmelidir. 

Hamilelik Diş Kaybına Neden Olur Mu?

Halk arasında bilinen anne adaylarının gebelik döneminde diş kaybı yaşayacağı söylense de  bu durumun gerçeklikle herhangi bir ilgisi yoktur. Bu dönemde anne adaylığının hormonları daha hassas olduğu için dişler daha hızlı etkilenmekte ve diş eti hastalıkları  oluşmaktadır.  Gebelik döneminde anne adaylarında görülen diş hastalıklarının  birkaç sebebi vardır;

  1. Anne adayı, hormonların vermiş olduğu özelliklere bağlı olarak şekerli gıdalara fazlaca yönelirler. Bu durum dişlerin hızlı bir şekilde çürümesine yol açmaktadır.
  2. Anne adayları, gebeliğin ilk aylarında sürekli kusma ve bulantı gibi sorunlarla uğraşmaktadır. Kusma sonucunda dişlerde ve diş etlerinde asitler birikmektedir. Bu asitler, dişlerin çürümesine ve diş etlerinin kanamasına yol açmaktadır. 

Yukarıdaki durumların oluşmaması açısından anne adayları, diş eti ve ağız bakımına çok dikkat etmelidir. İyi bakılmayan dişlerden bu tarz sorunlar fazlaca görülmektedir. 

Hamilelikte Diş Etleri Kanaması

Hamilelikte hormonların değişmesi sonucu vücudun bazı bölümleri etkilenmektedir. Bakımı düzenli ve düzgün bir şekilde yapılmadığı takdirde etkilenen bölümler arasında diş ve diş etleri de gelmektedir. Anne adayı beslenmesine ve ağız bakımına dikkat etmediği takdirde diş etlerinde çürüme ve kanama gibi belirtiler görmektedir. Bu rahatsızlıkların yaşanmaması açısından anne adayları, dişlerine iyi bakmalı ve şekerli gıdaların tüketimini azaltmalıdır. 

Hamilelikte Diş Hekimine Ne Zaman Gidilmelidir?

Diş bakımı, sadece hamilelik döneminde değil her dönem takip edilmesi gereken bakımlar arasındadır. Ancak hamilelik döneminde anne adayı, hormonlar sebebiyle daha fazla etkilenmektedir. Bu sebeple anne adayları, hamileliğin ilk 3 ayında tecrübeli bir hekim tarafından diş bakımı hizmeti almalıdır. Diş hekimi, annenin diş sağlığına göre bakım periyotlarının ne zaman ve ne şekilde yapılması gerektiği ile alakalı ayrıntılı bilgilendirme yapmaktadır. Hamilelikte diş bakım süreleri anne adayının ağız ve diş sağlığına göre değişecektir. Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi almak isteyen anne adayları  klinik üzerinden iletişime geçmelidir.

uzmanlar-dis-klinigi-whatsapp-iletisim Sizi Arayalım